NoPoo – umývanie vlasov bez šampónu

 

shutterstock_245276968

Počuli ste už o metóde umývania vlasov bez šampónu – NoPoo? Možno ani samé neviete, že umývaním so šampónom viac vlasom škodíte ako pomáhate. Novej metóde podľahli aj známe tváre ako Jennifer Aniston, Cameron Diaz, Adele či Gwyneth Paltrow. V dnešnom článku vám priblížime viac tento spôsob umývania a objasníme prečo povedať tejto metóde áno.

 

Všetko má svoj vývin a históriu, tak isto aj umývanie vlasov. V roku 1800 si ľudia umývali vlasy raz do mesiaca. Po výrobe prvého šampónu sa frekvencia menila až do roku 1970, odkedy sa umývanie stalo každodennou rutinou. Samotný šampón prešiel veľkou zmenou ale nakoniec aj tak, čo je moderné, nemusí byť dobré. V informáciach sa dočítate, čo všetko vám zaručuje daný šampón, ale čo ak nefunguje ani jeden? Táto myšlienka doviedla skupinu ľudí k novému “hnutiu” no shampoo (je to slovná hračka, lebo poo znamená po anglicky aj hovienko), ktoré je prinavrátenie k starým prírodným zvykom. Tu sa šampón nahrádza buď jablčným octom, sódou bikarbónou alebo len čistou vodou. Čo vám tento spôsob umývania zaručuje? Dlhšie bez mastenia, bez lupín, lesk, zdravšie a pevnejšie vlasy, rýchlejší proces rastu a podpora rastu nových vláskov. Je to pre vás nepredstaviteľné?

shutterstock_91024340

Šampóny obsahujú silikóny, ktoré sa nerozpúšťaju vo vode a preto sa na vlasoch nahromaďujú a časom zabraňujú všetkým vlasovým maskám, kúram a aj kondicionérom účinkovať ako majú. Taktiež obsahujú sulfáty, ktoré spôsobujú penenie a tie negatívne pôsobia na pokožku ( vysušuje a dráždi ju). Preto ak sa rozhodnete pre tento krok, je potrebné si vlasy poriadne očistiť. Treba počítať s tým, že začiatok nebude prechádzka rúžovou záhradou, ale výsledok po cca 6. týždňoch stojí za to. Až po tejto dobe sa vašim vlasom prinavráti ich prírodný charakter a budú celkom prirodzené. Pozor však na to, ak máte vlasy tesne po farbení, melírovaní, či inak príliš oslabené, takéto vlasy potrebujú špeciálnu starostlivosť v podobe balzamov, čiže táto metóda pre ne nie je veľmi vhodná.

 

Návod ako na to

Vlasy si umyte tak ako zvyčajne, ale len prostredníctvom čistej vody. Malo by vám to trvať trošku dlhšie a oplachovanie pod tečúcou vodou by ste mali striedať s fázou masírovania pokožky hlavy bez prúdu vody. Taktiež sa odporúča, pre dôkladnejšie zmytie nečistôt, striedať aj rôzne teploty vody. Na záver by ste mali vlasy zmyť pod studenou , aby boli lesklejšie. Ak chcete menšiu pomoc, určite sa obráťte na sódu bikarbónu a jablčný ocot. Jednu polievkovú lyžicu sódy rozpustite v 3 dcl vody a minútu si s týmto roztokom umývajte vlasy. Potom opláchnite vodou. Ako kondicionér použite jablčný ocot. Taktiež rozmiešajte jednu lyžicu octu v 3 dcl vody. Nakoniec opláchnite studenou vodou, podľa toho, čo vydržíte. Octovú vodu nevynechajte, pretože by vám vo vlasoch zostala sóda. Nepríjemného octového zápachu sa však nemusíte báť. Ak máte jemnejšie vlasy, postačí aj polovica lyžice octu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *